پزشکان و دانشجویان دانشگاههای ایران

سلام

روی سخنم با شما پزشکان و دانشجویان پزشکی است که توی ایران تحصیل کرده و یا درحال تحصیل هستید.

قبل از شروع تحصیل خیلیها به من گفتند تحصیل پزشکی در کشوری با کیفیت زندگی فوق العاده اشتباهه. من اون موقع این حرف رو پذیرفتم اما انگار ازته دل نبود چون بازهم برای تحصیل از ایران رفتم.

اما حالا باید بگم به نظر میادشما برنده هستید . دوتا دلیل میارم و قضاوت رو به عهده خودتون میگذارم

1- کیفیت بالای زندگی، محصولات غذایی بسیار سالم، هوای پاک ، بررسی وضعیت سلامت هرفرد از کودکی به طور مستمر ،... و از همه مهمتر فشارهای روانی کمتر از این آدمها افراد سالمی ساخته و شما در بیمارستانها به جز موارد مشابه تصادفات رانندگی، مشکلات روزمره، حوادث و غالبا مواردی از این قبیل ، به ندرت با کیسهای دیگری روبرو میشید این ازلحاظ وجدان کاری خوشحال کننده است که بیماری کمتر اتفاق می افته اما به نوعی پاک کردن صورت مساله هم هست، چون بهرحال کشورهایی هستند که با بیماران بیشتری روبرو هستندمثالش بیمارانی هستند که به لحاظ فرهنگی یا مالی تا قبل از حاد شدن بیماری حتی مراجعه نمیکنند و این تجربه دانشجورو در موارد زیادی از جمله مدیریت بحران، تصمیم گیریهای سریع و در عین حال درست، تشخیص های هوشمندانه و...خیلی کمک میکنه و این جزء ارزشمندترین داراییهای هرپزشکی محسوب میشه

2- توی ایران خیلی از ما هنوز ردک درستی از رشته داروسازی نداریم خیلیها به واسطه آگاهی کمتری که دارند هنوز فرق کمی بین دکتر داروساز با نسخه پیچ_ که البته هرکدوم منزلت شغلی خودشون رو دارند-قائل میشیم و برای درمان بیماریها در حدود مشخص به داروساز مراجعه نمیکنیم ولی اینجا برای بیماریها حدومرز وجود داره مثلا سردرد غیرمزمن که سابقه تکرار نداشته باشه وشرایط دیگری رو هم که تعریف میشه داشته باشه در حیطه کاری داروساز هستش و مردم با بیماریهایی از این قبیل معمولا به داروخانه مراجعه میکنند و این باز هم شانس دانشجویان پزشکی برای برخورد با بیمار رو کم میکنه

بهرحال خارج از تعصبی که نسبت به کشورم دارم باید بگم تقریبا شک ندارم پزشکان ایرانی فارغ التحصیل داخل اگر اولین و بهترینهای جهان نباشند قطعا جزو سه تای برتر هستند به شرطی که در طول دوران تحصیل و کار متعهد و دلسوز باشند و به قسمی که خوردند همواره پایبند بمونند.

/ 7 نظر / 140 بازدید
irman

haleman ba khandane in post kami behtar shod....

آزیتا

من یه عمومیم با چند سال سابقه کار تو ایران. دلم میخواست اینجوری بود ولی نیست.اگه بخوام برات توضیح بدم طولانی میشه.ما یه بحثی شوخی داریم به اسم "عمه sign" یعنی علامتی که اگه عمه هر کسی هم ببینه میتونه تشخیص بده!اینجا ما عمه sign میبینیم ولی شما نه.این افتخار نداره که!

سارا

سلام پزشک بانو. زود بزود بیا[قلب]

محمد

سلام. موقع برگشتن به ایران چند ماهی را در بیمارستان های ایران صرف آشنایی با بیماری های بومی ایران و سیستم درمانی کشور می کنید نگران نباش!

دکتر ابریشم

میگن کمترین مزیت پزشکی خوندن تو ایران اینه که یاد میگیری تو سخت ترین شرایط هم زندگی کنی!!!تو کشورای دیگه با شرایط سخت برخورد نمیکنی!!!

Medical Education Blog

_________________________________ http://www.medicaleducation.ir info@medicaleducation.ir _________________________________ وبلاگ آموزش پزشکی Medical Education Blog _________________________________ http://www.medicaleducation.blogfa.com medlogger@gmail.com _________________________________